Własny inteligentny dom #1 – podstawy

Mam dziś chrapkę na napisanie wpisu na mojego zaniedbanego bloga. Dziś przedstawię prosty sposób na #smarthome. Postaram się zrobić z tego serię wpisów.

Skoro jesteś w tym miejscu i dalej czytasz, to znaczy, że chyba cię zainteresowałem. Czas na podbijanie wszechświata… znaczy domu, w sumie to pokoju…

Co musimy zrobić żeby zbudować sobie swoje centrym dowodzenia. Ja pokażę każdy system na podstawie tego co aktualnie posiadam w swoim pokoju. Zanim jednak zaczniemy tworzyć cokolwiek to musimy zaopatrzyć się w parę wymaganych do tego rzeczy.

Co potrzebujemy?

Mózgiem naszej operacji będzie mikro-komputer RaspberryPi 3. Posiada od moduł Wi-Fi i Bluetooth co znacznie ułatwi nam pracę i nie będziemy musieli ciągnąć zbędnych kabli. Kiedy już zaopatrzymy się w to niesamowite urządzenie musimy zainstalować na nim jeden z dostępnych systemów. Ja używam systemu Raspbian, który będzie obsługiwał wszystkie nasze czujniki i przełączniki. Należy mieć na uwadze to, że urządzenie jest małych rozmiarów i wystarczy mu zasilanie z USB, więc można go podłączyć pod ładowarkę do telefonu. Preferowane zasilanie znajdziecie w specyfikacji swojego modelu.

 

Kolejną potrzebną rzeczą będą kable łączeniowe, w tym przypadku z żeńskimi końcówkami (lub umiejętności lutownicze). Przyda się nam również moduł z ośmioma przełącznikami, które będą sterowane z poziomu RPi. To co widzicie na zdjęciu to dodatkowo płytka prototypowa oraz zmodyfikowane kable USB. Używane są aktualnie do sterowania zasilaniem taśmy LED (5V). Dodatkowo podpięta jest pompka do wody, która była używana w poprzednim projekcie. W trakcie rozwijania systemu będziemy używać dodatkowych urządzeń więc aktualny koszt zestawu widocznego na zdjęciu waha się od 190 do 220 zł. W przyszłości dojdą zapewne dodatkowe przełączniki, Arduino lub żarówki sterowane przez Wi-Fi. Aktualnie pozostaniemy z tym co mamy.

Dodatkowo przyda się nam wkrętak, izolacja, dużo kabli i ogromna ilość cierpliwości. Lutownica będzie naszym bratem, cyna siostrą. Jakiekolwiek pytania odnośnie pokrewieństwa i rzeczy technicznych związanych z projektem zadawajcie w komentarzach.

Ciekawostki

RaspberryPi może posłużyć również jako centrum multimedialne i możemy połączyć dwie funkcjonalności w jednym urządzeniu i stworzyć kombajn za parę groszy. Ja tego nie uczynię, ale dla bardziej ambitnych może to być wyzwaniem na przyszłość. Podpowiem, że można użyć Kodi (z tego co pamiętam to OpenELEC nie jest dobrym wyjściem, poprawcie mnie jeśli się mylę, ponieważ nie mamy pełnej funkcjonalności systemu operacyjnego). Więcej o tym co jeszcze możemy stworzyć z użyciem tego wspaniałego urządzenia znajdziecie na YouTube i na forach. Polecam również stronę Majsterkowo.

Podsumowanie

Dzisiaj opisałem czego użyjemy w projekcie. Teraz czas na trochę pisania i konfigurowania. Z czasem użyjemy Google Assistant do sterowania np. oświetleniem w pokoju. Czeka nas wspaniała przygoda przez programowanie, tworzenie aplikacji na Androida jak i tworzenie API, które udostępnimy na zewnątrz i zabezpieczmy przed niepowołanymi osobami. Użyjemy najróżniejszych języków programowania. Java, Python czy PHP to tylko niektóre z nich. Mam nadzieję, że zainteresowałem niektóre osoby swoim projektem i zajrzycie tu wkrótce. Wpadajcie na moje sociale, które znajdziecie na stronie i do zobaczenia.

 

LINKI DO SOCIAL MEDIÓW ULEGŁY ZMIANIE
NOWY SNAPCHAT I INSTAGRAM

 

Update odnośnie tego, dlaczego nie zamieszczałem niczego na blogu:
Nie chciało mi się.
Koniec update’u.

#shareShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on TumblrPin on PinterestShare on LinkedInShare on VKShare on RedditEmail this to someone